Ekşi Mayanın Faydaları

Prof. Dr. Sevinç Yücecan’ın ekşi mayalı ekmeğe ilişkin diğer
videolarını Ekşi Maya Akademisi YouTube kanalında izleyebilirsiniz.

Ekşi maya, ekmeğin tadını ve besin değerini artıran doğal bir mayalama şekli sunar. Bu şekilde, doğal malzemelerden yapılmış lezzetli ve sağlıklı ekmekler arayanların taleplerini karşılar. Ekşi maya ekmeğin tadını ve lezzetini iyileştirir. Aynı zamanda ekmek ustalarının farklı ekmek çeşitleri geliştirip sunmalarını da sağlar, çünkü farklı ekşi mayalar farklı kalite ve niteliklerde ürünler ortaya çıkarır.

Normal ekmek, bir ekmek mayası (Saccharomyces cerevisiae) ile fermente edilirken, ekşi mayalı ekmek, ek besleyici faydaları olan laktik bakteri ve maya karışımı ile fermente edilir.

Ekşi mayalı ekmek besleyicidir.

Ekşi mayalı ekmek, üretiminde kullanılan tahıldan daha besleyicidir. Bunun nedeni ekşi mayanın, ekmekte bulunan besin maddelerinin ve minerallerin serbest bırakılmasına yardımcı olarak hazmı kolaylaştırması ve vücutta bunlara daha kolay erişilmesini sağlamasıdır.

Ekşi mayalı ekmek düşük glisemik indekse sahiptir.

Ekşi mayalı ekmek normal ekmeğe göre daha düşük bir glisemik endekse sahiptir. Enerjisini daha uzun bir süre boyunca gittikçe artan bir şekilde serbest bırakır ve daha az insülin gerektirir. Bu etki, daha uzun süre tokluk hissi vererek öğün aralarında atıştırmayı önler.

Ekşi mayalı ekmek vitamin ve mineral kaynağıdır.

Ekşi mayalı ekmekte bulunan vitamin ve mineraller vücut tarafından daha kolay emilir ve vücut bunları daha iyi bir şekilde kullanabilir.

Ekşi mayalı ekmek  mikrobiyota dostudur.

Ekşi mayada bulunan mikroorganizmalar, bağırsak florasını (veya mikrobiyotayı) olumlu yönde etkiler ve böylece sindirimde bazı ek faydalar sağlar. Ayrıca ekşi mayalı ekmeğin daha kolay hazmedildiği düşünülmekte ve bu konuda bilimsel çalışmalar yürütülmektedir.